Britanski pacijent s karcinomom pluća postao je jedan od prvih koji je učestvovao u revolucionarnoj studiji prve svjetske vakcine protiv te bolesti. U istraživanju učestvuju i pacijenti iz Njemačke, Španije, Poljske, Mađarske, SAD-a i Turske.
Rak pluća je vodeći uzrok smrti od karcinoma širom svijeta, što predstavlja oko 1,8 miliona smrtnih slučajeva u 2020. Od toga, skoro četvrt miliona žrtava je samo iz EU, što predstavlja skoro svaki peti smrtni slučaj od raka u regionu.
mRNA vakcina
Pacijent u Ujedinjenom Kraljevstvu je među prvim Evropljanima koji su učestvovali u revolucionarnom međunarodnom ispitivanju vakcine protiv raka pluća, prenosi Euronews. Vakcina, poznata kao BNT116, koju je razvio BioNTech, koristi tehnologiju mRNA, sličnu nekim vakcinama protiv COVID-19, kako bi pomogla imunološkom sistemu da prepozna i napadne ćelije raka.
Ovaj specifični tretman ima za cilj da uništi ćelije raka, a minimizira oštećenje zdravih ćelija, za razliku od efekata kemoterapije. Ova revolucionarna studija obuhvatit će približno 130 pacijenata s različitim stadijumima karcinoma pluća, od ranih faza prije operacije do kasne faze bolesti, na 34 istraživačka mjesta u sedam različitih zemalja. Osim u Velikoj Britaniji, studija se provodi u još četiri evropske zemlje – Njemačkoj, Španiji, Poljskoj i Mađarskoj, kao i u SAD-u i Turskoj.
“Snaga pristupa koji koristimo je u tome što je tretman visoko usmjeren na ćelije raka. Nadamo se da ćemo na kraju uspjeti pokazati da je tretman efikasan protiv raka pluća, a ostala tkiva ostaju netaknuta”, rekao je vođa studije dr. Sarah Benafif.