Prema Zakonu o minimalnoj plaći u Sloveniji, minimalna plata se usklađuje najmanje jednom godišnje kako bi odražavala povećanje potrošačkih cijena. Za usklađivanje se koriste zvanični podaci Zavoda za statistiku o godišnjoj inflaciji u decembru prethodne godine. To je iznosilo 1,9 posto.
Prilikom utvrđivanja usklađivanja u slučaju rasta potrošačkih cijena, ministar rada uzima u obzir i druge zakonske kriterije, poput kretanja plata, ekonomskih uslova ili kretanja privrednog rasta i zapošljavanja, te se unaprijed konsultuje sa socijalnim partnerima.
Konsultacije socijalnih partnera održane su prošlog petka na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta (ESS), kada su sindikati i poslodavci bili na potpuno suprotnim stranama u pogledu nivoa usklađenosti. Dok su prvi predlagali da ovogodišnje usklađivanje minimalne zarade bude 3,5 odsto, zavisno od ekonomske situacije, poslodavci su se, s druge strane, zalagali za povećanje samo u skladu sa inflacijom.
Ministarstvo je stoga odlučilo da provede minimalnu zakonsku harmonizaciju, prateći na taj način stavove privrede. Oni su u današnjem saopštenju za javnost objasnili da će se neto iznos radnika povećati za oko 11 eura zbog godišnjeg usklađivanja minimalne zarade, a za približno 16 eura zbog usklađivanja razreda poreza na dohodak. Ukupno će stoga neto iznos biti veći za otprilike 27 eura.
Novi iznos minimalne zarade odnosi se na plaćanje za obavljeni rad od 1. januara ove godine pa nadalje.
Istovremeno, iz ministarstva su najavili da će do 30. septembra izvršiti novi obračun minimalnih troškova života. Na osnovu ove računice, do kraja 2025. godine biće vođena detaljna rasprava o odgovarajućem nivou minimalne zarade.