NK Rudar Kamengrad postao je prvak 2. lige Federacije BiH Zapad, ali nažalost neće napredovati u Prvu ligu, a jučer oglasili su se preko svoje zvanične Facebook stranice saopštenjem za javnost i svojom objavom šokirali javnost. Njihovu objavu prenosimo u cijelosti.
Poštovani članovi, simpatizeri, prijatelji kluba, sponzori i svi građani Sanskog Mosta,
Ovim putem želimo vas upoznati sa okolnostima koje su dovele do toga da, uprkos osvajanju prvog mjesta u Drugoj ligi FBiH – Zapad, NK Rudar Kamengrad nije u mogućnosti nastaviti takmičenje u višem rangu, odnosno Prvoj ligi Federacije Bosne i Hercegovine. Smatramo svojom obavezom da javnosti transparentno predstavimo tok događaja koji je prethodio ovoj situaciji.
Stadion „General Mehmed Alagić“, na kojem NK Rudar Kamengrad nastupa dugi niz godina, nalazi se u vlasništvu Vlade Unsko-sanskog kantona. Proces rješavanja imovinsko-pravnog statusa stadiona započet je prije više od deset godina, kada je prikupljena potrebna dokumentacija i upućena nadležnim institucijama s ciljem da klub dobije stadion na korištenje ili zakup. Nažalost, ovaj proces nije okončan tokom nekoliko saziva kantonalne vlasti. Naime, riječ je o vladi Huseina Rošića i Nijaza Husića. Ovim se, u svoja dva mandata, neuspješno bavila i Zinajda Hadžić.
Po preuzimanju odgovornosti za vođenje kluba, sadašnja uprava NK Rudara nastavila je aktivnosti na rješavanju ovog pitanja. Održani su sastanci sa predstavnicima Vlade USK-a, premijerom kantona, gospodinom Mustafom Ružnićem, i drugim relevantnim zvaničnicima, gdje smo dobili uvjeravanja da je dokumentacija pripremljena i da se proces nalazi u završnoj fazi.
Istovremeno, vođeni ambicijom da sportski napredak prati i infrastrukturni razvoj kluba, odlučili smo uložiti maksimalne napore kako bismo ostvarili plasman u Prvu ligu FBiH. Tokom prethodnih sezona NK Rudar bio je u samom vrhu prvenstvene tabele, a ove godine kruna tog rada bila je osvajanje šampionske titule dva kola prije kraja prvenstva.
Međutim, tokom procesa rješavanja statusa stadiona pojavili su se dodatni administrativni i pravni problemi, uključujući i određena imovinska opterećenja za koja klub ranije nije imao saznanja. Time je završetak postupka prolongiran upravo u trenutku kada je bilo neophodno ispuniti uslove za licenciranje za nastup u Prvoj ligi Federacije BiH.
Iako je klub blagovremeno prikupio gotovo svu potrebnu dokumentaciju, ugovor o korištenju stadiona nije mogao biti pribavljen u rokovima koje je propisao Nogometni savez Federacije BiH. Svjesni ozbiljnosti situacije, započeli smo razgovore sa našim komšijskim klubom NK Podgrmeč kako bismo pronašli privremeno rješenje i omogućili odigravanje domaćih utakmica u Sanskom Mostu.
Prvi sastanak održan je na inicijativu načelnika Općine Sanski Most, gospodina Mensura Seferovića, a prisustvovali su predstavnici oba kluba. Iako smo vjerovali da će zajednički interes razvoja sporta i promocije našeg grada biti dovoljan temelj za dogovor, pregovori nisu tekli u duhu koji smo očekivali.
Nakon održanih sastanaka Upravnog odbora NK Podgrmeč, našem klubu ponuđeni su uslovi koji su podrazumijevali jednokratni nepovratni avans u iznosu od 25.000 KM, zakup stadiona po cijeni od 2.000 KM po utakmici, te dodatna ograničenja vezana za organizaciju utakmica. Kasnije je iznos avansa smanjen na 20.000 KM, dok su ostali uslovi ostali nepromijenjeni.
Iako je predsjednik NK Rudara, gospodin Admir Velić – Coka, u ime uprave kluba pokazao spremnost na kompromis i ponudio avans od 10.000 KM uz prihvatanje tražene cijene zakupa po utakmici, konačni dogovor nije postignut.
Želimo jasno istaći da odluka o neprihvatanju ponuđenih uslova nije bila motivisana finansijskim aspektom. Smatrali smo da ponuđeni model saradnje nije odražavao sportski duh, međusobno poštovanje i solidarnost koje bi trebale postojati između dva kluba iz iste lokalne zajednice. Iskreno vjerujemo da je Sanski Most zaslužio jedinstven pristup svih relevantnih aktera kako bi grad opet dobio priliku biti domaćin utakmica Prve lige Federacije BiH.
Istovremeno, ne možemo sakriti ni razočarenje činjenicom da nije pokazano više odlučnosti, inicijative i institucionalne podrške od lokalne vlasti kako bi se pronašlo rješenje od općeg interesa za sport, privredu i promociju našeg grada. Sigurni smo da bi nastup NK Rudara u Prvoj ligi Federacije BiH donio značajne sportske, društvene, kulturne i ekonomske koristi cijeloj lokalnoj zajednici.
Uprkos svemu, ponosni smo na ono što je ova generacija igrača, stručnog štaba i uprave ostvarila. Osvojiti šampionsku titulu nije slučajnost, već rezultat predanog rada, odricanja i iskrene ljubavi prema klubu.
Na kraju, želimo izraziti iskrenu i duboku zahvalnost svim našim navijačima, članovima, prijateljima kluba, sponzorima, privrednicima i dobronamjernim ljudima koji su tokom cijele sezone bili uz NK Rudar Kamengrad. Vaša podrška bila je naš najveći motiv i snaga u trenucima kada je bilo najteže.
Posebnu zahvalnost upućujemo našim igračima, stručnom štabu i svim volonterima koji su svojim radom i požrtvovanošću doprinijeli da NK Rudar ostvari jedan od najvećih sportskih uspjeha u svojoj novijoj historiji.
Iako danas osjećamo tugu i razočarenje zbog propuštene prilike, nećemo dozvoliti da nas to zaustavi. NK Rudar Kamengrad nastavit će se boriti za razvoj kluba, unapređenje infrastrukture i ostvarenje ciljeva koje smo zajedno postavili.
Vjerujemo da će vrijeme pokazati da su istina, rad i upornost vrijednosti koje na kraju uvijek pobjeđuju.
Svi smo mi Rudar.
Uprava NK Rudar Kamengrad.