U intervjuu za Federalnu televiziju premijer Hrvatske Andrej Plenković govorio je o odnosima Hrvatske i Bosne i Hercegovine, novom sporazumu o graničnim prijelazima, položaju Hrvata u BiH, izmjenama Izbornog zakona, ideji trećeg entiteta te evropskom putu Bosne i Hercegovine.
Govoreći o sporazumu koji su danas potpisale Hrvatska i Bosna i Hercegovina, Plenković je istakao da će on značajno olakšati promet ljudi i robe između dvije države, piše Federalna.ba.
– To je u biti ogroman iskorak. Zamolio sam ministre vanjskih poslova, unutarnjih poslova, financija i carinsku službu da napravimo sve kako bi što više graničnih prijelaza bilo na što višoj razini i da maksimalno olakšamo promet ljudi i roba između Hrvatske i Bosne i Hercegovine – kazao je Plenković.
Podsjetio je da dvije zemlje ostvaruju trgovinsku razmjenu vrijednu oko četiri milijarde eura te naglasio da su jedna drugoj među najvažnijim ekonomskim partnerima.
– Dosad su praktički samo dva prijelaza bila najviše kategorije, a sada ćemo ih imati pet. Time omogućujemo sve fitosanitarne službe, odnosno i uvoz i izvoz biljaka i životinja, kao i normalan promet ljudi i roba. Na taj način ćemo dodatno dinamizirati gospodarsku razmjenu – rekao je.
Osvrnuo se i na problem graničnog prijelaza kod Gradiške, navodeći da više nema prepreka za njegovo puno funkcionisanje.