23 C
Sanski Most
Nedjelja, 20 travnja, 2025
HomeOstaloVećina muslimana u svijetu još ne zna kada je Bajram – u...

Većina muslimana u svijetu još ne zna kada je Bajram – u nedjelju ili ponedjeljak

Još jedna godina i još jedna kontroverza oko viđenja mjeseca razvija unutar muslimanske zajednice kako se bliži kraj ramazana.

Astronomi kažu da polumjesec koji najavljuje Ramazanski bajram neće biti vidljiv iz većine svijeta, uključujući Bliski istok, u subotu 29. marta, kada se očekuje da će ga mnogi potražiti na nebu. Ali mnogi vjeruju da, bez obzira na viđenje ili nedostatak istog, Saudijska Arabija ionako može proglasiti Bajram u nedjelju.

Godinama su kritičari optuživali kraljevstvo – dom najsvetijih mjesta islama da “lažira” neka od svojih viđenja mjeseca izvještavajući ih u danima kada naučnici i astronomi insistiraju da ga je nemoguće vidjeti. Saudijske vlasti nikada nisu odgovorile na ove kritike.

Dakle, šta se krije iza kontroverze?

Muslimani slijede lunarni kalendar koji se sastoji od 12 mjeseci koji traju 29 ili 30 dana. Kraj mjeseca posta ramazana zavisi od viđenja (ili njegovog nedostatka) polumjeseca. Neke zemlje se oslanjaju na lokalne promatrače mjeseca kako bi uočile novi polumjesec, dok mnoge prepuštaju Saudijskoj Arabiji da odredi kada je bajram.

U zemljama bez zvaničnih tijela za praćenje mjeseca, poput Velike Britanije, mnogi muslimani također slijede primjer Saudijske Arabije. Prema unaprijed određenom kalendaru Kraljevstva, prvi dan ševvala, Ramazanski bajram, bit će ove nedjelje, 30. marta. 

Nekada je vidjeti mjesec naučno nemoguće

Ipak, astronomi kažu da će biti nemoguće vidjeti mjesec – čak i uz optičku pomoć, poput teleskopa – u subotu. Očekuje se da će mnoge zemlje s muslimanskom većinom slaviti istog dana kao i Saudijska Arabija, dok će druge vjerovatno tražiti mjesec u nedjelju i proglasiti Bajram za ponedjeljak.

Ovo je uslijedilo nakon niza kontroverzi prethodnih godina.

U aprilu 2023. godine, astronomi su doveli u pitanje saudijsko viđenje mjeseca za Ramazanski bajram, rekavši da je naučno nemoguće da se mjesec vidi. Dana 20. aprila te godine, dok je komitet Saudijske Arabije za promatranje mjeseca tražio mjesec, istaknuti kuvajtski astronom Adel al-Saadoun izjavio je da je “nemoguće vidjeti polumjesec ove večeri” na Arapskom poluostrvu.

“Izazivam svakoga ko ga vidi da ga fotografiše kao dokaz”, dodao je. Ali ubrzo nakon toga, Bajram je službeno proglašen u Saudijskoj Arabiji. Mnogi posmatrači pozvali su saudijske vlasti da naprave sliku mjeseca.

Zvanična slika nije dostavljena, iako je saudijski astronom Mulham al-Hindi objavio sliku najslabijeg obrisa mjeseca za koji je tvrdio da je snimljen pomoću infracrvene kamere sa nabojem (CCD).

Prošle godine, 2024. godine, Saudijska Arabija je 6. juna objavila da će Kurban-bajram (drugi Kurban-bajram u godini) početi za deset dana nakon što se uoči novi polumjesec za mjesec zul-hidže.

To je bilo uprkos tome što su astronomska tjela insistirala da je nemoguće da se vidi mesec.

Ove godine, katarska kalendarska kuća prognozirala je da će mjesec doći u konjunkciju sa suncem u subotu 29. marta. Mjesec neće biti vidljiv u Saudijskoj Arabiji ili Britaniji tog dana, čak ni uz korištenje optičke pomoći.

Vladino tijelo, koje proizvodi astronomske podatke, saopštilo je da će polumjesec biti “lahko vidljiv” sljedećeg dana, u nedjelju.

Međunarodni astronomski centar sa sjedištem u UAE također je objasnio da će na Bliskom istoku biti nemoguće vidjeti polumjesec u subotu, čak i uz novu tehnologiju.

“Za zemlje koje zahtijevaju ispravno viđenje polumjeseca, očekuje se da će Ramazan trajati 30 dana, a Ramazanski bajram će padati u ponedjeljak, 31. marta”, navodi se u nedavnom izvještaju IAC-a.

Međutim, ističe se da, budući da će mjesec u subotu doći u konjunkciju sa Suncem, “nije nevjerovatno da će neke zemlje proglasiti Ramazanski bajram u nedjelju, 30. marta”.

Saudijska Arabija koristi kalendar koji se zove Umm al-Qura, koji se zasniva na proračunima i obilježava ključne datume godinama unaprijed.

Prema kalendaru Umm al-Qura, prvi dan mjeseca ševvala – dan Ramazanskog bajrama – pada u nedjelju 30. marta.

Zbog toga mnogi stručnjaci predviđaju da će saudijske vlasti proglasiti Bajram za nedjelju, bez obzira na vidljivost polumjeseca u subotu.

Imad Ahmed je osnivač i direktor društva New Crescent Society, astronomskog društva koje je specijalizirano za islamski kalendar u Velikoj Britaniji.

Nama je Bajram u nedjelju

Ahmed, koji doktorira na Univerzitetu Cambridge o islamskom kalendaru, vodi astronomski program sa Kraljevskom opservatorijom u Greenwichu. Prema njegovim riječima, svake godine se pravi kontroverza oko toga jer Saudijska Arabija trvdi da je viđen mjesec iako je u nekim slučajevima to naučno nemoguće. Paradoks je u tome što Saudijska Arabija inače koristi kalendar zasnovan na proračunima, i nije jedina, to radi i Turska, pa i Bosna i Hercegovina, koja je već zvanično potvrdila da je Bajram u nedjelju 30. marta.

“Turski kalendar je unaprijed izračunat i njihova formula je manje-više ista kao u Saudijskoj Arabiji”, objasnio je Ahmed. “Ali oni su transparentni. Ne tvrde da su vidjeli mjesec, kao Saudijska Arabija. Jasno im je koja je njihova formula.”

Saudijska Arabija nije sama u svojim metodama. Nekoliko drugih zemalja u regionu, uključujući Egipat, Kuvajt i UAE, obično proglašavaju Bajram na isti dan kao i Saudijska Arabija. Druge zemlje, poput Omana i Jordana, često slave istog dana, ali povremeno ne slave. 2024. i Oman i Jordan nisu prihvatili viđenje Saudijske Arabije u nedjelju 10. marta za Ramazan, te su umjesto toga počeli postiti u utorak 12. marta.

Iran sa većinom šiita, koji ima službenu radnu grupu za promatranje Mjeseca, započeo je ramazan dan nakon Saudijske Arabije ove godine, a polumjesec će tražiti u nedjelju.

U zemljama poput Velike Britanije, muslimani slave Bajram na različite dane. Dok mnogi slijede Saudijsku Arabiju, drugi gledaju na Maroko – koji je najbliža muslimanska zemlja i nikada ne slijedi primjer Saudijske Arabije. Ali sve veći broj britanskih muslimana odlučuje se za lokalno promatranje mjeseca.

Ahmedovo društvo novog polumjeseca provodi promatranja širom zemlje i ima za cilj prikupiti podršku za jedinstveni islamski kalendar za Britaniju.

“Decenijama u Velikoj Britaniji slavimo različite dane”, rekao je Ahmed.

“Imamo čak i porodice koje ne slave istog dana. To je izazvalo bol i podjele. Naš cilj je ujediniti muslimane Velike Britanije. Pokušavamo vratiti mjesec kući.”

U prošlosti su mnogi muslimani vjerovali da se mjesec u Britaniji ne može vidjeti zbog oblačnog vremena. Ali ta percepcija se mijenja.

„Ne trebamo da angažujemo posmatranje mjeseca,“ objasnio je Ahmed.

“A mlađu generaciju muslimana zanima pojam jedinstva i prestanak podjela, posebno nakon Gaze.”

Ostaje nedoumica hoće li Saudijska Arabija, bez obzira na bio mlađak viđen ili ne, proglasiti Bajram u nedjelju, ili će kako mlađak nije viđen prvi dan posmatranja, nastaviti posmatranje i naredni dan, u nedjelju, a Bajram proglasiti u ponedjeljak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here